Cygański tabor

Niemal wszystkich zachwycają muzyka i tańce wykonywane przez Romów na festiwalach ich rodzimego dziedzictwa, na przykład w Ciechocinku, gdzie co roku możemy obserwować ich barwne występy.

Jeśli ty i twoi znajomi także należycie do osób zainteresowanych tą kulturą, spróbuj zorganizować imprezę w cygańskim stylu. Co na niej podać? Romowie zakochani są w potrawach rybnych. Dlatego polecam karpia w glaraecie, wędzonego pstrąga oraz ryby pod wszelką inną postacią. Dla fanów bardziej treściwego mięsa gulasz wołowy z papryką i pieczarkami. Cyganie raczej nie gustują w alkoholu, ale z racji zrośnięcia się z polską kulturą, przy większych okazjach na stole pojawia się dobrze schłodzona, czysta wódka.

Jak nietrudno się domyślić, ważnym elementem takiej imprezy powinna być rdzenna muzyka tej grupy etnicznej. Bardzo melodyjna, z wyraźnymi nutami gitar i dźwiękami tamburyna, z pięknym wokalem, zarówno męskim jak i kobiecym, niezmiennie wyrażającym tęsknotę za wolnością i szczęśliwą miłością.

Być może warto wypożyczyć cygańskie stroje, które dopełnią klimatu. Niestety, wykonanie tak kunsztownych sukien własnym nakładem sił jest niemal niewykonalne. Pozostaje tylko udanie się do wypożyczalni. Ale chyba każda pani poczuje się niezwykle kobieco w długiej do ziemi i falbaniastej sukience w tak soczystych kolorach, że upodobni się do rajskiego ptaka.

Piękno romskich strojów ujawnia się zwłaszcza w czasie tańca. Spróbuj podpatrzeć kobiety tańczące na festiwalach i postaraj się wraz z koleżankami naśladować ich ruchy, pełne gracji i kobiecego uroku. Czasem warto otworzyć się na obcą kulturę i odkryć jej prawdziwe piękno, nieprzysłonięte krzywdzącymi stereotypami.

macierzynstwo.rev.com.pl